sobota, 5 lipca 2014

W prasie






 SOBOTA, 05.07.2014

Zielonogórzaninie do fotografii przystąp! Nietypowa akcja na deptaku (ZDJĘCIA)

Zielonogórzaninie do fotografii przystąp! Nietypowa akcja na deptaku (ZDJĘCIA)
Wczoraj na deptaku mogliśmy zobaczyć ciekawe zjawisko. Grupka ludzi fotografowała coś nietypowym sprzętem. Jak się okazało był to aparat robiący zdjęcia w unikatowej technice wprostpozytywowej, a fotografowie przygotowują się do wielkiej akcji 19 sierpnia, która ma uczcić 175 rocznicę ogłoszenia wynalezienia fotografii.
Wtedy to François Dominique Arago na posiedzeniu Francuskiej Akademii Nauk w Paryżu 19 sierpnia 1839 roku podał do publicznej wiadomości opis wynalazku Louisa Jacques Mandé Daguerre – dagerotypii, tym samym ogłoszono wynalezienie fotografii.
Zapraszam wszystkich cierpliwych o godzinie 12.00 na deptak, koło ratusza w Zielonej Górze. Zgromadzonym przyjaciołom, znajomym, nieznajomym, miłośnikom fotografii, deptaka lub Zielonej Góry zrobię zdjęcie. Ale nietypowe. Będzie wykonane kamerą wielkoformatową na klisze 18x24 cm, unikalną techniką wprostpozytywową. Powstanie fotografia– unikat ,  w jednym egzemplarzu  - wyjaśnia Paweł Janczaruk, znany zielonogórski fotograf. Jednak do pobrania będzie na stronie ZielonaNews i na stronie  Pawła Janczaruka.  Będzie ją można obejrzeć także na łamach Łącznika Zielonogórskiego.
Co jest wyjątkowego w technice wprostpozytywowej? - Polega na naświetleniu papieru światłoczułego i odpowiedniej obróbki fotochemicznej dzięki czemu powstaje zdjęcie pozytywowe w jednym niepowtarzalnym egzemplarzu. Naświetlenie będzie trwać 15 do 30 sekund. Zrobimy 4 zdjęcia dla pewności żeby wyszło wszystko dobrze. Następnie w ciemni wywołanie i obrobienie fotografii trwa około 1,5 godziny – tłumaczy Janczaruk.
Sam aparat waży około 20 kg. Ten, który widzieliśmy wczoraj na deptaku był mniejszy o  jedną czwartą od tego, co zobaczymy 19 sierpnia. Żeby wykonać takie zdjęcie potrzeba zgranej ekipy. I to właśnie ona wczoraj robiła pierwsze próby. - W wykonaniu zdjęcia pomogą mi Daria Sługocka, Jagoda Witek, Karolina Krzywda i Wiktoria Krzyżan.  Będą pomagali w ustawieniu, uporządkowaniu. Wymyśliłem, zaprosiłem ich i zgodzili się. Bo chcą działać i poznawać różne techniki fotograficzne  – wyjaśnia Paweł Janczaruk.  
Całą akcję poprzedzi Piknik Fotograficzny, który odbędzie się 10 sierpnia.  – Piknik fotograficzny jest imprezą otwartą dla miłośników fotografii. Zapraszamy wszystkich fotografujących bez względu na umiejętności i zrzeszenie na piknik fotograficzny do Domu Aktywności Twórczej w Kosobudkach (koło Toporowa, pow. Świebodzin, woj. Lubuskie) – zachęca Janczaruk.  W programie fotografowanie, oraz ognisko. -  W związku z czym, należy mieć ze sobą jakikolwiek aparat fotograficzny: tradycyjny lub cyfrowy. Wszystko jedno jakiej klasy, komórka, pinhole, kompakt, bezlusterkowiec, przewziernikowy, lustrzany, miechowy, wielkoformatowy, średnioformatowy, celownikowy oraz smakołyki, które można podgrzać na wolnym ogniu. Patyczki i potrzebne drewno zbierzemy w pobliskim lesie – wyjaśnia Paweł i prosi by zgłoszenia wysyłać na adres 601584764@interia.pl.
A tak wygląda aparat, którym będzie robione zdjęcie 19 sierpnia na zielonogórskim deptaku. 

fot. Paweł Janczaruk


         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz